MACIEJ JANOWSKI

2016-2021
badania i konceptstrategia wizualnabrand designkatalogiakcydensyweb design

Maciej Janowski to jeden z najbardziej utytułowanych żużlowców na świecie. 2016 roku zajmujemy się wizerunkiem popularnego Magica współpracując w obszarach brandingu, projektowania i mediów.

ZOBACZ PROJEKT
01. STRATEGIA MARKI
02. IDENTYFIKACJA MARKI
03. PRINT
Wprowadzenie do projektu:

Maciej Janowski to jeden z najbardziej utytułowanych żużlowców na świecie. Mistrz Świata, Mistrz Polski, jedna z wiodących twarzy marki RedBull na rynku europejskim. Od 2016 roku zajmujemy się wizerunkiem popularnego Magica współpracując w obszarach brandingu, projektowania i mediów.

W trakcie naszej współpracy, Maciej Janowski został trzykrotnie wybrany najbardziej medialnym sportowcem na Dolnym Śląsku, w plebiscycie Gazety Wrocławskiej.

Współpraca na linii Maciej Janowski - Odra przedstawiana jest jako "best practice" dla innych sportowców, w wewnętrznej komunikacji marki Red Bull.

ARCHITEKTURA PROJEKTU

01.STRATEGIA MARKI
02. IDENTYFIKACJA MARKI
03. PRINT
04. WEB DESIGN
05. DIGITAL DESIGN
06. SOCIAL MEDIA
07. FOTOGRAFIA
01.
STRATEGIA MARKI

Aby efektywnie zarządzać wizerunkiem i realizować działania wspierające budowanie rozpoznawalności i postrzegania zawodnika, pierwszym krokiem, który musieliśmy podjąć było opracowanie przejrzystych wytycznych i założeń wizerunkowych. Istotne było, by w sposób komplementarny łączyły one ambicje i oczekiwania Maćka z tym, kim przez lata funkcjonowania na najwyższym poziomie, stał się dla kibiców z Wrocławia, Polski i innych krajów na świecie.


Zobacz więcej - rozwiń rozdział!

Przejdź do/Zobacz więcejRozwiń

Kluczem do efektywnych działań było zrozumienie dynamiki teamu, środowiska żużlowego i zestawienie ich z oczekiwaniami kibiców, którzy identyfikują  się  z Maćkiem.

Analiza rynku sportowego i zrozumienie osobowości Maćka, pozwoliły nam na określenie odpowiednich charakterystyk, fundamentalnych dla budowy wizerunku sportowca w mediach.

Uporządkowanie symboliki teamu i zbudowanie dopasowanego systemu identyfikacji do potrzeb wizerunkowych, zoptymalizowały efekty działań mediowych i wpłynęły na sukces komunikacyjny #71.

Podjęte działania badawcze
DESK RESEARCH

Poznanie branży, analiza raportów branżowych, mediów branżowych, audyt obecności w mediach marki klienta i działań konkurencji.

„Efektywność, profesjonalizm, kreatywność i dbanie o dobro klienta to główne cechy Odra Studio”

Maciej Janowski, Team Janowski
02.
IDENTYFIKACJA WIZUALNA MARKI

Celem naszych działań było uporządkowanie symboliki i zbudowanie systemu wizerunkowego, który uwzględniając bardzo zróżnicowane pola ekspozycji, pozwoli na budowanie spójnych i wyjątkowych materiałów komunikacyjnych. Skomplikowanie zadania wynikało z dużej ilości nośników, za pomocą których komunikuje się Team (media własne, sprzęt sportowy, merchandising, etc.) i ograniczonego wpływu na zewnętrzne ekosystemy, które w przypadku sportowców, są kluczowe dla ich efektywnej obecności w przestrzeni publicznej (earned media, ekosystemy sponsorów, kluby sportowe, organizacje i związki sportowe, itp.).


Zobacz więcej - rozwiń rozdział!

Przejdź do/Zobacz więcejRozwiń

Naszym zadaniem było stworzenie nowej jakości w świecie speedwaya, wpisanie wizerunku Maćka w nowoczesne media i efektywne zagospodarowanie tradycyjnych nośników, takich jak sprzęt sportowy, bus teamu, merchandising czy materiały sponsorskie.

Mocna osobowość Maćka i personalny charakter projektu wymagały od nas pogodzenia oczekiwań stylistycznych naszego klienta, przy jednoczesnym wpisaniu go w ramy atrakcyjne dla zróżnicowanych grup kibiców i możliwe do produkcji w przyjętej skali.

Mnogość symboli i brak jasnego systemu wizualnego obniżały efektywność  komunikacji teamu. Naszym zadaniem było wprowadzenie łagodnych korekt wizerunkowych, wykorzystujących część z dotychczasowych elementów, w tym znak zawodnika, który stworzony został przez firmę Red Bull.

System

Stworzenie systemu pozwoliło nam zoptymalizować efekt i uzyskać  powtarzalność, co jest bardzo ważne  w sytuacji, kiedy produkcja materiałów komunikacyjnych jest relatywnie duża w skali funkcjonowania pojedynczego teamu sportowego. Ze względu na znaczną rozpoznawalność  Maćka w momencie rozpoczęcia projektu, zdecydowaliśmy się  na ewolucję i zagospodarowanie dotychczasowych symboli w nowej odsłonie.

Kolorystyka

Dobrana kolorystyka nawiązuje do flagi Polski i uzupełniona została o czerń - ulubiony kolor Maćka, przywodzący na myśl żużel, popularnie określany mianem czarnego sportu. Taka paleta pozwala nam na zachowanie spójności w materiałach komunikacyjnych, przy jednoczesnym wyróżnieniu zawodnika spośród innych żużlowców i sportowców indywidualnych w Polsce.

Typografia

Zastosowane kroje mają swoje korzenie w czasach, w których nie pracowaliśmy jeszcze z Magic’em. Krój Night Train pojawił się w logotypie stworzonym przez markę Red Bull i naszym zamysłem było szersze zastosowanie go w identyfikacji, dla uspójnienia wizerunku zawodnika. Krój Chivo dobrany został jako kontrastowy krój tworzący przeciwwagę dla mocno zdobionego „Night Train”. Stosowany jest w dłuższych tekstach.

Brandbook

Brandbook określa wszystkie założenia dotyczące wizerunku marki osobistej Macieja Janowskiego, połączone z założeniami dotyczącymi wszystkich elementów architektury marki. Inne marki zależne to „Team Janowski” - marka zbierająca wszystkie działania „Team’u” oraz Magic - prywatna marka Maćka.

03.
PRINT

W przypadku projektu Macieja Janowskiego, przestrzenie drukowane rozciągają się od sprzętu sportowego zawodnika (kevlar, kask, ochraniacze, motocykle), przez odzież teamu, merchandising (odzież i akcesoria), busa do wydruków w postaci fankart, kalendarzy, plakatów dla sponsorów i wielu, wielu innych. W trakcie ponad 5-letniej współpracy zaprojektowaliśmy i wydrukowaliśmy tysiące materiałów - część z nich prezentujemy poniżej, zobacz!


Zobacz więcej - rozwiń rozdział!

Przejdź do/Zobacz więcejRozwiń

Niezależnie od nośnika, wszystkie materiały teamu dopracowane są  w najdrobniejszych szczegółach, z uwzględnieniem wytycznych sponsorów, lig a także dobrych praktyk brandingu i projektowania graficznego.

TEAM JANOWSKI

Biel, czerwień i czerń to paleta barw wywodząca się z flagi Polski, połączona z czernią - ulubionym kolorem Maćka, nawiązującym do „czarnego” sportu, jakim określa się speedway.

W ciągu pięciu lat stworzyliśmy pięć kolekcji kapsułowych dla kibiców, realizując tysiące zamówień online i w punktach sprzedaży stacjonarnej, które uruchomiliśmy samodzielnie, w ramach projektu.

Produkty w merchu
Jak strategicznie myśleć

Projekt busa Team Janowski, którym Maciek, wraz z zespołem mechaników i sprzętem, przemieszcza się po Europie.

DZIĘKI ZA WSPARCIE

Ze względu na specyfikę sportu żużlowego, Team pokonuje w busie około 200.000 kilometrów rocznie a pojazd jest jednym z głównych narzędzi pracy. Istotne jest, by poza rolą transportową, był także atrakcyjnym nośnikiem reklamowym dla sponsorów i powodem do dumy dla Maćka, dla którego bywa drugim domem.

04.
WEB DESIGN

Prezentowana strona zrealizowana została na początku 2021 roku. Niezbędnymi funkcjonalnościami były sklep, umożliwiający sprzedaż gadżetów wśród kibiców, informacje o Teamie, nadchodzących imprezach sportowych oraz klasyfikacjach zawodów, w których startuje Maciej. Istotna była optymalizacja sposobu zamieszczania treści i jej aktualizacji, tak, by przy ograniczonych zasobach, nie dezaktualizowała się, jednocześnie budując spójny i atrakcyjny wizerunek zawodnika.


Zobacz więcej - rozwiń rozdział!

Przejdź do/Zobacz więcejRozwiń

Nasz sprawdzony proces tworzenia rozwiązań cyfrowych sprawił, że strona mogła powstać  w szybkim tempie, jednocześnie zachowując swoją  unikalność i atrakcyjność.

Widoki strony

Zobacz jak wygląda obecna wersja strony www.teamjanowski.com na wszystkich najważniejszych urządzeniach. Po więcej odwiedź stronę Teamu.

KOMPUTER
TABLET
TELEFON
Widoki strony

Prezentujemy wybrane przykłady strony teamjanowski.com. Łącznie w projekcie stworzyliśmy przeszło 50 odrębnych widoków, zawierających zróżnicowane treści, które tworzone były przez nas kompleksowo, od podstaw - w tym fotografie, animacje i materiały video. Chcesz zobaczyć więcej? Odwiedź stronę teamjanowski.com.

Jak przystało na jednego z najbardziej medialnych zawodników, strona Maćka jest jedną z najczęściej odwiedzanych witryn żużlowców w Polsce i na świecie.

Wyniki

60 tys

wejść na stronę Teamjanowski.com rocznie

10 tys

Unikalnych UŻYTKOWNIKÓW ODWIEDZAJĄCYCH WITRYNĘ rocznie

7 tys

TRANSAKCJI SKLEPOWYCH NA STRonie teamU W SKALI ROKU
05.
DIGITAL DESIGN

Współpraca z Maciejem Janowskim, szczególnie w obszarze obsługi mediowej zawodnika, sprawia, że oprócz dużej ilości materiałów fizycznych, tworzymy także rozwiązania cyfrowe. Przeznaczone są one głównie do wykorzystania w mediach społecznościowych zawodnika lub przez sponsorów Teamu w ich własnych ekosystemach online, ze szczególnym uwzględnieniem marek Red Bull oraz Betard. Zobacz przykłady tworzonych rozwiązań. Aby dowiedzieć się więcej obserwuj zawodnika w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, TikTok).


Zobacz więcej - rozwiń rozdział!

Przejdź do/Zobacz więcejRozwiń

Tworzymy kompleksowe rozwiązania cyfrowe - od strony internetowej, przez treści do social media - Filmy, animacje i statyczne materiały graficzne.

Stała forma współpracy sprawia, że po naszej stronie jest dostarczenie odpowiednich kompetencji, niezależnie od wyzwania, którego wymaga konkretna sytuacja mediowa.

Wszystkie tworzone rozwiązania cyfrowe wynikają bezpośrednio z przyjętego systemu tożsamości i obecności wizualnej marki. Dzięki temu, mimo upływu czasu, komunikacja pozostaje spójna i charakterystyczna dla zawodnika.

Rodzaje ilustracji

Grafiki meczowe tworzone są w ściśle ustalonym systemie, zarówno w kontekście pojedynczego meczu jak i zróżnicowania pod względem rodzaju zawodów (liga polska, szwedzka, Speedway Grand Prix, kadra Polski). Choć linia graficzna wynika bezpośrednio z założeń wizualnych marki, każdy kolejny sezon posiada indywidualny charakter, by utrzymać i rozwijać zainteresowanie i zaangażowanie kibiców.

06.
MEDIA DIRECTION

Obsługa zawodnika w mediach ma znacznie szerszy wymiar niż wyłącznie produkcja treści. Współpracując z Maćkiem, zarządzamy całym wizerunkiem zawodnika, łącznie z kontaktem z mediami, aranżowaniem wywiadów, autoryzacją treści i lokowaniem zawodnika w odpowiednich kontekstach. Dodatkowo, obsługujemy wszystkie platformy społecznościowe, zarządzamy stroną internetową, wspieramy kontakty ze sponsorami i realizujemy działania na rzecz ich ekosystemów.


Zobacz więcej - rozwiń rozdział!

Przejdź do/Zobacz więcejRozwiń

Przez lata współpracy Stworzyliśmy nową  jakość  w polskim żużlu. Media społecznościowe Maćka to największy ekosystem w branży.

W 2021 roku Maciej janowski został uznany najlepszym żużlowcem w mediach społecznościowych w rankingu Wirtualnej Polski. Wyprzedził tym samym dwukrotnego Mistrza Świata, Bartosza Zmarzlika.

Od 2018 roku Maciej Janowski wybierany jest najpopularniejszym sportowcem na Dolnym Śląsku w rankingu Gazety Wrocławskiej.

Działania w mediach społecznościowych
Liczby w social mediach

Zarówno profil Maćka Janowskiego na platformie Facebook i na Instagramie, to najpopularniejsze kanały żużlowe w Polsce i jedne z największych tego typu profili na świecie. Poznajcie liczby, które wspólnie wypracowaliśmy.

Wyniki

60 tys

brak

10 tys

brak

7 tys

brak
07.
FOTOGRAFIA

Fotografia studyjna, reportażowa czy produktowa - jesteśmy tam, gdzie nas potrzebujesz! W przypadku projektu Macieja Janowskiego realizujemy zdjęcia studyjne, wykorzystywane w materiałach sponsorskich i do tworzenia treści do mediów społecznościowych. Obsługujemy eventy żużlowe i okołosportowe, podróżując za zawodnikiem w roli oficjalnych fotografów podczas zawodów ligowych czy Indywidualnych Mistrzostw Świata. Realizujemy także fotografie produktowe, niezbędne do obsługi działań ecommerce zawodnika.


Zobacz więcej - rozwiń rozdział!

Przejdź do/Zobacz więcejRozwiń

Kompleksowa obsługa fotograficzna - realizujemy sesje studyjne, zdjęcia reportażowe oraz fotografię produktową.

Maciej Janowski
Reprezentant Polski na żużlu
"Jednym z głównych atutów Firmy Odra Studio jest łączenie w sobie dopasowania się do potrzeb rynkowych jednoczenie kreując wizję klienta. Młody zespół zdolnych ludzi potrafi działać pod presją czasu absolutnie nie tracąc przy tym profesjonalnego efektu końcowego. Są otwarci na pomysły, które potrafią w kreatywny sposób rozwinąć tak aby osiągnąć zamierzony cel marketingowy. Dzięki swojej znajomości rynku są również skorzy do negowania działań, które ich zdaniem są dla klienta niekorzystne lub nie przyniosą wymiernych efektów. W zamian proponując nam rozwiązania, które okazały się sukcesem."
Oceń projekt
Dziękujemy za ocenę projektu!
PROJEKT PRZYPADŁ CI DO GUSTU? DAJ NAM ZNAĆ

Średnio

Super

Wybrane usługi
Przejdź do/Zobacz więcejZOBACZ
BRANDING
PROJEKTUJEMY WYJĄTKOWE MARKI
Przejdź do/Zobacz więcejZOBACZ
DESIGN
PROJEKTUJEMY WYJĄTKOWE DOŚWIADCZENIA
Przejdź do/Zobacz więcejZOBACZ
MEDIA
PROJEKTUJEMY WYJĄTKOWE INTERAKCJE
Kontakt

Cześć! Masz do nas
sprawę?

Napisz

kontakt@odrastudio.com
+48 509 550 409
Łokietka 7/4, 50-243 Wrocław
Pn-Pt: 10.00-18.00


FBIG