
Wprowadzenie do projektu:
„Lato na podwórku” to projekt wspierający rozwój kompetencji społecznych wśród dzieci. Celem jest prowadzenie interwencji artystycznych, które inspirują współpracę i angażują w sposób twórczy, co przekłada się na rozwój kreatywności i umiejętność nawiązywania relacji. Pomysł zrodził się w Świdnicy, w ramach działań fundacji Ładne Historie a w 2021 roku odbyła się już jego 4. edycja. Naszym zadaniem było stworzenie identyfikacji wizualnej, kreacji reklamowych oraz materiałów dydaktycznych.

ARCHITEKTURA PROJEKTU
IDENTYFIKACJA WIZUALNA
Podstawą do stworzenia koncepcji identyfikacji była inspiracja układem świdnickich ulic - tym jak się przecinają tworząc siatkę, a przestrzeń pomiędzy nimi staje się podwórkami. W oparciu o cztery filary działalności Lata Na Podwórku tj. profilaktyki, edukacji, tworzenia alternatyw i współdziałania, powstał system graficzny, który pozwala na tworzenie dowolnych materiałów, na wielu polach eksploatacji. Głównym środkiem wyrazu są tu ilustracje stworzone przez Kamila Lacha (Zgonowicz).
Zobacz więcej - rozwiń rozdział!
Zabawa, dziecięcość, nadzieja i indywidualny charakter miasta - te wartości połączone z filarami edukacyjnymi programu stały się inspiracją dla systemu graficznego.
Liternictwo zostało uzupełnione fotografią i dynamicznymi symbolami, budującymi energię projektu.
Nawet najmniejsze projekty wymagają merytorycznego opisu, dla zachowania spójności i zrozumienia założeń projektowych. Dla „Lata na podwórku” stworzyliśmy niewielki brandbook z elementami księgi znaku - to standardowa procedura dla wszystkich realizacji brandingowych tworzonych przez nasze studio.
Druk to jeden z podstawowych nośników komunikacyjnych projektu. Wykorzystywany jest m.in. w kampaniach promocyjnych, materiałach edukacyjnych i w ramach cyklicznych wystaw plakatów na przystankach miejskich w Świdnicy. Wszystkie materiały, dzięki zastosowaniu systemowych rozwiązań graficznych zachowują spójność i rozpoznawalność, co jest niezwykle istotne, biorąc pod uwagę, że wiele z nich funkcjonuje w chaotycznej i nadwyrężonej komunikacyjnie przestrzeni miejskiej.
Zobacz więcej - rozwiń rozdział!
W ramach projektu stworzyliśmy dziesiątki materiałów drukowanych – wśród nich plakaty, książeczki edukacyjne, kolorowanki.
Plakaty to kluczowy środek wyrazu i komunikacji w ramach projektu – powodów jest wiele. To między innymi chęć utrzymania miejskiego i lokalnego charakteru projektu, potrzeba komunikacji z dzieciakami okupującymi lokalne podwórka, rodzicami przecierającymi codziennie te same lokalne ścieżki w drodze do pracy czy chęć bezpośredniego wpływu na jakość odbioru miasta. Z tego powodu plakat awansował z nośnika reklamowego do małego dzieła sztuki a jego różne odsłony prezentowane są w ramach cyklicznych wystaw na dedykowanych przez miasto Świdnicę wiatach przystankowych (to the bone!). Zobacz przygotowane przez nas kreacje!
KSIĄŻECZKI EDUKACYJNE DLA DZIECI
Każdej edycji wydarzenia towarzyszą materiały edukacyjne dla dzieci. Treść zadań tworzona jest przez kolektyw DoDizajnu – my odpowiadamy za ich projekt graficzny. Z reguły są to karty z zadaniami nawiązującymi do tematu towarzyszącego kolejnym edycjom projektu. Drukowane w czerni i bieli pozwalają wybrzmieć szaleństwom dzieci, które wyżywają się w nich kolorowymi kredkami. Poniżej przykładowe karty!
DIGITAL DESIGN
Materiały do mediów społecznościowych stanowią wyłącznie wspierający element działań. Ze względu na publiczny charakter przedsięwzięcia, jego edukacyjny wymiar i dążenie do obecności wśród rówieśników na podwórku, social media wykorzystują głównie przeformatowania podstawowych elementów kreacji. Nie mniej, modułowość systemu i jego ilustracyjny charakter pozwala w łatwy sposób dopasować się do obecności online, co widać na profilach społecznościowych projektu na Facebooku i Instagramie (sprawdź!).
Zobacz więcej - rozwiń rozdział!